Golfová loptička je neodmysliteľnou súčasťou golfovej výbavy

Golfová loptička: Čo by ste o nej mali vedieť?

by spravca

Golfová loptička je neodmysliteľnou súčasťou golfovej výbavyGolfová loptička je neodmysliteľnou súčasťou golfovej výbavy. Skúsení golfisti ich vlastnia hneď niekoľko. Nie je totiž nič nezvyčajné na tom, že sa vám z času na čas loptička kamsi zatúla. Aké loptičky poznáme a čo by ste o nich mali vedieť?

História golfovej loptičky

Golf je starý šport, hrával sa už 15. storočí. Pri hre sa najprv používali loptičky vyrobené z kože, ktoré boli vyplnené perím. Neskôr, niekedy v 19. storočí sa začali používať golfové loptičky z gutaperče. Tie mali ešte hladší povrch. Predpokladalo sa teda, že doletia ďalej ako ich predchodkyne. Nestalo sa tak.

Postupne hráči prišli na to, že golfové loptičky, ktoré sú zdeformované hrou a údermi, vlastne doletia o čosi ďalej ako úplne nové loptičky. Vtedy sa začalo s úpravou ich povrchu. A v 20. storočí konečne prišli na rad loptičky s jamkami.

Povrch golfovej loptičky ovplyvňuje vašu hru

Ak porovnáme hladké loptičky a tie s dimplami, môžeme badať zreteľný rozdiel v dĺžke ich doletu. Zatiaľ čo hladké loptičky majú dolet asi 65 metrov, golfové loptičky s dimplami doletia aj do diaľky 220 metrov.

Zloženie golfovej loptičky

Vnútro či jadro golfovej loptičky pozostáva z niekoľkých materiálov. Môže ísť o gumu, titán, wolfrám alebo ich zmes. Čo sa týka dĺžky doletu, vo všeobecnosti majú dlhší dolet práve loptičky z tvrdších materiálov. Pre golfistov, ktorí majú vyvinutý lepší cit, je vhodnou voľbou aj mäkká loptička, ktorá má povrch vyrobený z balaty. Je však nutné podotknúť, že loptičky sa neustále vyvíjajú a na trh neustále prichádzajú čoraz lepšie varianty.

Na obale loptičky is môžete všimnúť dimple – malé jamky. Pozostáva buď z dvoch, alebo viacerých vrstiev. Ak je obal mäkší, let loptičky môžete viac kontrolovať. Je vhodný na prihrávky alebo puttovanie. Mäkký obal zvyšuje tiež rotáciu loptičky. Naopak, tvrdší obal loptičky rotáciu znižuje, čo oceníte najmä pri hook úderoch a pri slice.

Vyššie spomínané dimply sú dôležité, pretože znižujú odpor vzduchu. Čím sú dimple hlbšie, tým je menšia rotácia loptičky. Loptička má tiež nižší zdvih, čiže drží sa vo vzduchu kratšie. Na druhej strane, plochšie dimply spôsobujú to, že loptička vyletí dlhšie a tiež sa dlhšie udrží vo vzduchu. Čo sa týka počtu dimplov, tých je približne 300 až 500. Ak sa budete obzerať po kvalitnej golfovej loptičke, nemali by ste však riešiť iba počet dimplov, ale tiež ich hĺbku, rozmiestenie a v neposlednom rade veľkosť.

Okrem golfovej loptičky by ste nemali zabúdať na golfové palice a ďalšie príslušentstvo, medzi ktoré patrí napríklad golfový bag.

You may also like