Čo robiť, keď za poškodené auto môže výtlk na ceste?

by spravca

 

 

Výtlky sú bežnou súčasťou slovenských ciest a dennodenne s nimi zápasí vodič. Diera na ceste dokáže spôsobiť nemalé komplikácie, ako zničiť pneumatiku či poškodiť tlmiče. Čo však robiť v prípade, že si výtlk nevšimnete a “odnesie” to práve vaše vozidlo? Pomôže zákonné poistenie auta?

Kto je za škodu zodpovedný?

Za škodu je zodpovedný správca cestnej komunikácie, no to, že sa vám podarí od neho získať náhradu za škodu nie je veľmi pravdepodobné. Ak sa vám nehoda stala v úseku, ktorý bol označený značkou “Nerovnosť na vozovke”, “Práce na vozovke” a inými, správca komunikácie nenesie za škodu zodpovednosť. Ďalšia výnimka je uvedená dokonca v zákone, a teda ak je zlý stavebný stav cesty, teda výtlkov je na ceste viacero a nemožno ich odstrániť bežnou údržbou, správca cestnej komunikácie za škodu nezodpovedá.

Ako teda postupovať?

V prípade, že miesto nehody nebolo označené dopravnou značkou, ktorá by upozorňovala na nerovnosti na ceste a cesta nebola v zlom stavebnom stave, je vhodné zavolať políciu a ďalej postupovať ako pri akejkoľvek dopravnej nehode.

  • Zdokumentovať miesto nehody a poškodenie na vozidle
  • Zistiť mená a kontakty prípadných svedkov
  • Ak sa nehody účastnilo aj iné vozidlo, spísať záznam o nehode
  • Zistiť vlastníka komunikácie
    • Diaľnice a rýchlostné cesty = Národná diaľničná spoločnosť;
    • Cesty 1. triedy = Slovenská správa ciest
    • Cesty 2. a 3. triedy = samosprávny kraj
  • Predložiť správcovi komunikácie dokumentáciu škody
  • Poslať vlastníkovi komunikácie písomnú žiadosť o náhradu škody s údajmi o mieste nehody, škode, technických údajoch vozidla, vaše osobné údaje, fotodokumentáciu a doklad za opravu škody na vozidle

Preplatí škodu poisťovňa?

Náhradu škody z poistenia zodpovednosti môžete získať iba od správcu komunikácie. Ak však správca vami nahlásenú škodu neuzná, klasické PZP poistenie vám nepomôže. Povinné zmluvné poistenie bez balíkov pripoistenia totiž hradí škodu, ktorú spôsobíte vy na aute iného vodiča.

Havarijné poistenie auta je istota, ktorá vám zaručuje aj náhradu škody spôsobenú výtlkom. Aj v tomto prípade si však dávajte pozor na to, či je poškodenie súčasťou poistenia. V niektorých prípadoch totiž poškodenie pneumatík či diskov býva z havarijného poistenia vylúčené.

Ak však havarijné poistenie nemáte a ani si ho neplánujete zaobstarať, napríklad v prípade, že máte veľmi staré auto a považujete to za stratu financií, obzrite sa po pripoisteniach. Ak sa často pohybujete v úsekoch s výtlkmi, či v úsekoch s vyššou možnosťou stretu so zverou, PZP pripoistenie vám príde vhod. Pre získanie najlacnejšej a najvýhodnejšej varianty odporúčame PZP kalkulačku. Tá vám v priebehu pár minút spraví výpočet PZP aj s vybranými pripoisteniami a odporučí také, ktoré do veľkej miery zastúpi havarijné poistenie a zároveň ušetrí nejaké to euro.

You may also like