Viac o výškovom osadení eurookien i parapetov

by spravca

Okná samotné, ich správny výber, materiál, z ktorého sú zhotovené i ďalšie parametre zohrávajú bez sporov veľkú úlohu. Dôležité je však aj výškové osadenie už vybraných okien, parapety, ako aj spôsob otvárania eurookien.

Výškové osadenie eurookien

Pri osadzovaní okna musíme dbať na základné pravidlá. To znamená, že do inej výšky dávame okná v kuchyni a do inej zasa v obývačke s požiadavkou na široký výhľad a dostatok svetla. Rovnako tak sa líši osadenie okna v detskej izbe, v spálni a v kúpeľni. Kým do kúpeľní a WC sa zvyknú dávať okná menšie, v jedálni je naopak spodná hrana eurookien neraz aj vo výške stola, dokonca v kuchyni môže byť aj vyššie.

Parapety – správna montáž i výška

V prvom rade si je treba uvedomiť, čo je základnou funkciou parapetov. Parapety primárne chránia pred vypadnutím z okna. Preto v prípade, že ich máme veľmi nízko, je nutné počítať s ďalšou vonkajšou ochranou, mrežou napríklad či balkónom.

Pri parapetách veľa oplyvňuje aj ich správna inštalácia. Neodborný postup môže totiž spôsobiť, že práve miesto napojenia parapetu ku konštrukcii domu sa stane tým, ktoré nám bude vlhnúť, nakoľko sa tam vytvorí tepelný most a do interiéru nám časom prenikne aj pleseň.

Výšku parapetov ovplyvňuje aj účel miestnosti a bytových potrieb. Zároveň však vždy zodpovedá spodnej hrane okenného rámu. V obytných miestnostiach je to 70 až 90 cm od podlahy na výhľad z okna postojačky. V miestnostiach, kde predpokladáme výhľad v sede, je to 40 až 50 cm, vďaka čomu dosiahneme aj lepší kontakt s vonkajším prostredím. V pracovniach sú parapety umiestňované vo výške od 90 do 100 cm, keďže sa ráta s oknom pod oknom,  v kuchyni je to 125 cm, aby sme k oknám mohli situovať potrebné pracovné plochy. Na WC a v kúpeľniach sú parapety najčastejšie vo výške 130 až 150 cm a v šatniach ešte vyššie.

Eurookná a spôsoby ich otvárania

A na záver zopár rád, ako je možné eurookná otvárať, aj ktorý spôsob otvárania sa kam najviac hodí. Na trvalé vetranie sú veľmi nevhodné jednokrídlové okná so zvislým otváravým krídlom. Pri otvorení totiž môže dovnútra aj napršať. Šírka takéhoto krídla, upevneného k rámu vpravo či vľavo by teda nemala prekročiť 1,4 m a výška 2 m.
Okno s vyklápacím krídlom je v spodnej hrane rámu pevne pripojené, čo pri jeho sklopení značne sťažuje jeho umývanie. Podobnú konštrukciu nájdeme aj pri oknách s vyklápacím krídlom, ktoré majú zasa krídlo pripevnené v hornej vodorovnej časti rámu.
Kombináciou oboch predošlých možností sú okná s krídlom otváravým aj sklápacím, vďaka čomu nie je žiaden problém s ich umývaním ani vetraním.
Horizontálne výsuvné okná sa otvárajú posunom do strán. Ich tesnosť voči dažďu a prachu je však značne problematická. Výrazne lepšiu tesnosť vykazujú okná posuvné vertikálne, čo platí aj pri dverách.

 

You may also like